ECO-Kosár 2024. 03. hét

Gazdasági hírek itthonról és a világból

Miért félünk a veszteségtől?

 

Január hónapban a pénzügyi szolgáltatók kiküldik az éves egyenlegeket, amelyek nem minden esetben olyan értékeket mutatnak, mint amit vártunk. Bár egész évben nagy vonalakban követtük a gazdasági folyamatokat, és hallottuk a kedvezőtlen híreket, mégis reménykedtünk abban, hogy ezek a mi megtakarításainkat nem befolyásolják.
És ha igen, mert a számok azt bizonyítják, akkor eluralkodik a félelem rajtunk, és az is előfordulhat, hogy olyan tettekhez folyamodunk, amivel még nagyobb veszteséget okozunk magunknak.
De mi lehet az oka ennek a félelemnek? Nézzünk pár lehetséges okot:
Bizonytalanság és kontrollvesztés: A piacok rövid távú mozgásai rendszerint nehezen előre jelezhetők, és a befektetők kevés kontrollal rendelkeznek az ilyen rövid távú változások felett. Ez a bizonytalanság és kontrollvesztés szorongást és félelmet okozhat.
Azonnali eredményelvárás: Ebben a rohanó világban, az eredmény orientált életvitelben az emberek hozzászoktak az azonnali eredményekhez és azonnali sikerhez. A tőzsdei befektetések azonban hosszú távú elkötelezettséget igényelnek, és a rövid távú veszteségek miatt a befektetők könnyen elveszítik a türelmüket.
Emocionális reakciók: Az emberek gyakran érzelmi alapon hoznak döntéseket, különösen pénzügyi területeken. Ha a befektetéseik értéke rövid távon csökken, idegesség, szorongás és pánikérzés alakul ki. Ezek az érzelmek hirtelen döntésekhez vezetnek, amelyek hosszú távon károsak lehetnek a befektetésekre nézve.
Kapzsiság és gyors meggazdagodás reménye: Sokan a tőzsdei befektetéseket a gyors meggazdagodás eszközeként látják. Ezt sugallja a média, a szomszéd, a barát a rokon. Arról nem szívesen beszélnek, hogy az eredményeket, milyen veszteségek árán érték el. Ezért aki a gyors meggazdagodást tűzi ki célul, nagy nyomás nehezedik rá, hogy gyorsan pozitív hozamokat érjen el. A hosszú távú stratégiák azonban gyakran stabilabb hozamokat hoznak, de ez a folyamat időigényes, türelmet, kitartást igényel.
A befektetés mindig kockázattal jár, és a rövid távú veszteségek elkerülhetetlenek lehetnek. Fontos azonban megérteni, hogy a tőzsdei befektetések hosszú távú szemlélettel és kitartással járnak a legjobban.
Az értékpapírok árfolyama rövid távon ingadozhat, de hosszú távon, nagyban befolyásolhatja a befektetés hozamát. A rövidtávú veszteséges időszakok alkalmasak arra, hogy a hosszútávú céljaink elérési idejét kicsit lerövidítsük, kihasználva a piac adta lehetőségeket.
A hosszú távú befektetési stratégia segít elkerülni a rövid távú piaci ingadozások okozta stresszt és félelmet. Megóvja a befektetőt a hirtelen jött, megalapozatlan döntéstől.
A veszteség intenzív érzelmi reakciókat vált ki és elhamarkodott lépésekre is sarkallhatja a befektetőt. Ilyen helyzetben a befektetési piacot jól ismerő, azzal napi szinten foglalkozó, és független szakember segíthet a portfólió áttekintésében, a kockázatok és célok újra gombolásában. és ha kell, akkor a változtatások végrehajtásában.
Ne féljünk segítséget kérni magunknak és a pénztárcánknak is!

Tetszett a cikk? Oszd meg!

Leave a comment

Adatkezelési tájékoztató
Amikor ellátogat weboldalunkra, információkat tárolhat a böngészőjén keresztül a meghatározott szolgáltatásokról, általában sütik formájában. Itt megváltoztathatja az adatvédelmi preferenciáit. Felhívjuk figyelmét, hogy bizonyos típusú sütik blokkolása befolyásolhatja webhelyünk tapasztalatait és az általunk kínált szolgáltatásokat.