Miért ajánlott a befektetési terv a jelenlegi piaci helyzetben?

Pár héttel ezelőtt a részvényárak 25-3 %-al magasabban voltak, mint ma.

Napjainkban ha a részvénypiacról beszélgetünk, az alábbiakat lehet hallani:

  • magas a kockázata, csak elbukhatom a pénzem, ha jön a válság
  • csak nagybefektetőknek éri meg, én csak pár tízmillió forintot tudok befektetni, és
  • biztonságos befektetést szeretnék, ami 5-6 %-os kamatot hoz

A legkockázatosabb befektetésekkel is lehet egyenletesebb hozamot elérni, ha alkalmazunk egy alapelvet és ezt beépítjük a befektetési stratégiánkba.

A befektetési terv alkalmazásának a jelenlegi piaci környezetben két előnye van:

Állítólag Albert Einstein volt az aki először hívta fel a figyelmet a cost averege hatásra. Ennek az a lényege, hogy nem egyszerre  fekteti be a pénzét, hanem rendszeresen (havonta, negyedévente).Ettől a befektetésének eredménye sokkal egyenletesebbé válik, mivel az árfolyammozgásokat leátlagolja, és ezzel csökkenti a befektetési kockázatot is.

Mikor működik egy ilyen stratégia jól?
A jelenlegi piaci környezetben, amikor már több hete” bear market” (medve piac) van.

Nézzünk erre egy példát:
Tételezzük fel, hogy 2007 augusztus 01-én 10.000,- Eur-t fektetett be a technológiai szektorba. A piac még ez után is esett, a legmélyebb pont 2008 decemberben volt. Ezt a veszteséget a piac 5 év alatt dolgozta le.

Mit tett volna Ön?

– kivárta volna ezt az 5 évet nyugodtan?
– átváltotta volna „biztonságosabb” befektetési eszközbe, realizálva a veszteséget?
– eladta  volna a befektetését, realizálva a veszteséget, és folyószámlára, vagy rosszabb esetben a „párna cihába” tette volna?

Mi történt volna, ha van egy befektetési stratégiája?

Ha 2009. január 01-től elindított volna egy 100 Eur/hó megtakarítási programot ehhez a befektetéshez, akkor a veszteséget rövidebb mint két év alatt ledolgozta volna.

És mint látszik a piaci kockázatok is kiegyenlítettebbek, az ezt követő évek rövidebb-hosszabb medve piacai hatásai is kevésbé tépázták a befektetést. Mivel előbb vagy utóbb kilábal a piac a válságból az alacsonyabb értéken vásárolt eszközök hamarabb fordulnak pozitív tartományba, ezzel növelve a hozamot. Szinte hallom, amint Ön ezeket a sorokat olvassa, és azt mondja, így levezetve ez nagyon szép, és a kibicnek semmi sem drága. Na igen! Mark Zuckerberg mondta:

„A legnagyobb kockázat az, ha nem vállalsz semmilyen kockázatot. Egy gyorsan változó világban az egyetlen stratégia, ami biztosan sikertelen, az, ha soha nem kockáztatsz.”

Az Ön befektetési portfóliójának – beleértve a UL biztosításokat is – áttekintésében, a stratégia esetleges átgondolásában szívesen állok a segítségére.

Tetszett a cikk? Oszd meg!

Leave a comment

Adatkezelési tájékoztató
Amikor ellátogat weboldalunkra, információkat tárolhat a böngészőjén keresztül a meghatározott szolgáltatásokról, általában sütik formájában. Itt megváltoztathatja az adatvédelmi preferenciáit. Felhívjuk figyelmét, hogy bizonyos típusú sütik blokkolása befolyásolhatja webhelyünk tapasztalatait és az általunk kínált szolgáltatásokat.